דף בית > זכויות החולים > ביטוח לאומי
ביטוח לאומי

מידע נחוץ לחולי יל"ד ריאתי

 

בנושאי בטוח לאומי ועזרה רפואית

 

 

 מסמך זה נועד להבהיר, למי שאובחן/ה לא מכבר ביתר לחץ דם ריאתי, את זכויותיו/ה וכיצד לממשן. מטרתו להקל עליכם מעט בנושאים הביורוקרטים, מכיוון שאנו בטוחים שיש לכם  די והותר נושאים להיות טרודים בהם.

 

ראשית חשוב להבין מה הם זכויותיך:

  • אדם שאובחן ביתר לחץ דם ריאתי, רשאי להגיש תביעה ל:

 

  1. קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.
  2. קצבת שרותים מיוחדים.
  3. קבלת עזרה ברכישת רכב וקצבה חודשית לתפעול הרכב למרותקים לכסא גלגלים בלבד.
  4. הנחות במגוון תחומים.
  5. בעלי רכב-פטור מאגרת רישוי ותו נכה.
  6. זכאות לעובדת זרה מחו"ל.
  7. תקרת תשלום עבור תרופות מקופת החולים.

 

קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.

נכה לפי חוק הביטוח הלאומי, הוא "מבוטח" שכתוצאה מליקוי גופני, שכלי או נפשי אין לו הכושר להשתכר מעבודה ואינו משתכר סכום השווה ל-25% מהשכר הממוצע במשק [כ2000 ₪], או שכושרו להשתכר מעבודה או משלח-יד וכן השתכרותו בפועל צומצמו עקב הליקוי ב-50% או יותר.

ועל כן חולי יל"ד ריאתי שהפסיקו לעבוד עקב מחלתם, או אף שלא הפסיקו אך משתכרים פחות מ50% ממה שהיו רגילים, זכאים לקצבה.

מכיוון שרוב שהחולים ביל"ד ריאתי הם נשים, הרי שחשוב להביא לתשומת ליבכם שאשה שהינה עקרת בית ועקב המחלה לא יכולה לתפקד בעבודות משק הבית ואף אם רק הצטמצם כושרה לעבודה במשק הבית ב50%, זכאית לקצבה.

עקרת-בית נכה היא "עקרת-בית" שכתוצאה מליקוי אין לה הכושר לתפקד במשק הבית או שכושרה האמור צומצם עקב הליקוי ב-50% או יותר.

זכאי לקצבה הוא מי שמתקיימת בו הגדרת נכה/עקרת-בית נכה 90 יום רצופים לפחות. לתשומת ליבכם- את הקצבה מקבלים רק  מ90 יום לאחר שנוצר המצב של חוסר התפקוד. 

ישנם שני סוגי נכות: נכות רפואית ואי כושר עבודה. זכאות לקצבה הינה למי שנקבעו לו לפחות נכות רפואית ו אי כושר עבודה.  לתשומת ליבכם, הנכות הרפואית נקבעת בעיקר לפי המסמכים שאתם מגישים , ואילו כושר עבודה נמדד בהרבה לפי הדרך שבה אתם מודיעים לבטוח ומבהירים לו את אי יכולתכם לעבוד. חולים שזה עתה חלו נוטים באופן טבעי להוכיח לכולם שהם עדיין מסוגלים להרבה. ועל כן חשוב להבהיר לחולים שזה מצוין שהם מנסים לעשות הרבה אך מכיוון שהם אינם מסוגלים לכך בלי לסכן את עצמם , יש להציג את העובדות לבטוח הלאומי לא באור וורוד כמו שהיינו רוצים.. שזה ייראה.

 

סכום הקצבה

 

סכום הקצבה הוא כ2000 ₪ לחדש. [26.75% מהשכר הממוצע]. ככל שעולים אחוזי הנכות הרפואית , הנכה זכאי להעלאה קטנה בקצבה.

לתשומת ליבכם! נכה שיש בו "תלויים" דהיינו בן זוג שמרוויח פחות מ57% מהשכר הממוצע [פחות מ4200 ₪ במשוער] או שיש לו ילדים עד גיל 18 ובמקרים מסוימים אף מעל גיל 18, זכאי לתוספת לקצבה עבור בן הזוג [למעט עקרת בית] ועבור שני הילדים הראשונים. עבור בן הזוג היא זכאית לתוספת של 50% מהקצבה [כ1000 ₪] ועבור כל אחד משני הילדים הראשונים 40% מהקצבה [כ800 ₪ עבור כל ילד].

 

 

הפחתה בגין הכנסה

מסכום הקצבה הבסיסית [2000 ₪] אין הורדה כלל. אך מסכום התלויים בטוח לאומי מוריד כל הכנסה שהיא. ולכן נכה אשר לו הכנסה כל שהיא, יורידו לו את סכום ההכנסה כולה או חלקה מהתוספת שהוא מקבל עבור התלויים , למשל פנסיה או עבודה חלקית שהוא עובד וכדו'..

גמלת ניידות

חולים המרותקים לכסא גלגלים רשאים להגיש בקשה לניידות המזכה בהרבה הטבות לרכישת רכב חדש ולהחזקת רכב. ישנם מקרים מסירים בהם זכו גם חולי יתר לחץ דם ריאתי.

זמן תשלום

את הקצבה מקבלים ב28 לחדש. לעיתים -לפני החגים , מקדימים את הקצבה במספר ימים.

פטור מתשלום לב"ל

נכה המקבל קצבת נכות פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי.

פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי: למי שנקבעה דרגת אי-כושר בשיעור 75% לשנה ומעלה: ניתן לקבל במחלקת הגביה בביטוח לאומי.

קצבת שרותים מיוחדים.

 

מי שברוב שעות היממה תלוי עקב הנכות בעזרה רבה מאחרים לביצוע פעולות יום-יום (אכילה,רחצה, הלבשה, אי שליטה בצרכים, הליכה בבית) ניתן  להגיש בקשה אם יש שלושה תנאים לפחות מתוך החמישה הנ"ל. וכן חולים הזקוקים להשגחה מתמדת למניעת סכנת חיים לעצמם או לאחרים וכן מושתלי לב או ריאה בשנה הראשונה לאחר ההשתלה,  רשאי להגיש גם תביעה לקצבת שירותים מיוחדים. חולי יתר ל"ד ריאתי לצערנו הרבה פעמים יש להם קושי להתלבש לבד, ולהתרחץ לבד עקב המאמץ הקשה הכרוך בכך. כמו כן יש לפעמים צורך בהשגחה ברוב שעות היום עקב סכנה של התעלפויות וכדו' , לצערנו חולים המקבלים פלולן יכולים להגיע למצב של אי שליטה בצרכים, ולכן זה לא דבר נדיר שיש זכאות לקצבה. ישנם שלושה דרגות בקצבה: 50% 100% ו150% שזה סכום של למעלה מ3000 ₪ לחדש!

 

עובדת זרה

 

רק מי שמקבל קצבת שרותים מיוחדים [ לא משנה כמה אחוזים] זכאי לבקש עובדת זרה. יש לקחת בחשבון שמדובר בהוצאה של כ700 דולר לחדש. [משכורת+ב"ל +בטוח רפואי+הבראה וכו']. הדרך הפשוטה לביצוע היא דרך חברות המתעסקות בנושא. חובה לוודא שהחברה אמינה ואכפתית

מלקוחותיה.

על מנת לקבל עובדת זרה יש לפנות לחברה המתעסקת עם עובדים זרים.

 

כסאות גלגלים וציוד עזר נוסף

 

ניתן לבקש ממשרד הבריאות עזרה ברכישת כסא גלגלים או ציוד נוסף הנצרך לחולה ניתן לראות פרטים נוספים בקישור זה.

תרמו לעמותה צפו בסרטון תדמית הצטרפו לעמותה